۶ مطلب در فروردين ۱۳۹۲ ثبت شده است

منبت کار

در سال ۱۳۱۱ که به دستور رضا پهلوی به منظور متمرکز ساختن هنرهای ملی، «هنرستان صنایع قدیمه» تأسیس گردید، مرحوم احمد امامی که از هنرمندان بنام و از استادان بزرگ منبت کاری به شمار می‌رفت و در شهر آباده سکنی داشت به منظور ایجاد کارگاه منبت کاری و تعلیم هنرجویان به تهران دعوت شد. مرحوم احمد امامی به همراهی فرزند خود، علی امامی به تهران آمد و کارگاه منبت، به همت این استاد فقید تأسیس گردید. استاد امامی تا سال ۱۳۱۹ خدمات ارزنده و شایان توجهی در جهت پیشرفت منبت و پرورش هنرمندان قابل و باذوقی در این زمینه انجام داد و آثار نفیس و زیبائی از خود باقی گذاشت.بعد از درگذشت استاد احمد امامی، فرزند با ذوق و هنرمند او (علی امامی)  ریاست کارگاه منبت کاری را عهده دار شد و به آموزش هنرجویان و علاقمندان این هنر پرداخت.

 

ادامه مطلب...
۱۱ فروردين ۹۲ ، ۲۲:۵۱ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
بهاره امانلو

هنرمند وطن

اگه ازتون بپرسن اسم بازیگرهای ایرانی رو که می شناسید بگید حتما تعداد زیادی رو نام می برید. حالا چندتا نقاش ایرانی رو می شناسید؟ یا موسیقی دان؟ مجسمه ساز؟ و سایر هنرمندهایی که چون جلو دوربین نیستن دیده نمی شن!
   متاسفانه ما شناخت بسیار کمی از هنرمندهای کشورمون و آثار و سبکهاشون داریم. قشر مظلومی که علی رغم پتانسیل هاشون دیده نمی شن و به سختی می تونن اعلام وجود کنن.
   آیا هنر دست غربی هاست و ما باید دنباله رو اونها باشیم؟ یعنی تو هشتاد میلیون نفر آدم نمیشه نوابغ هنری وجود داشته باشه؟ مسلما هستن ولی یا خودشون هم نمی دونن که همچین استعدادی دارن یا اگرم بدونن هیچ کی روشون سرمایه گذاری نمی کنه. واقعیت تلخ اینه که به زندگی عادی شون ادامه می دن و آخرشم بدون اینکه کسی اونارو شناخته باشه از دنیا می رن.
   با این نظر موافقید که اهالی هر منطقه رسالت شناخت و تعمیم هنر اون مکان رو دارن یا این مسئولیت می تونه بردوش هر کسی باشه و شخص می تونه هنر جای دیگه ای رو دنبال کنه؟
خلاصه کلام: آیا باید بین منطقه جغرافیایی و هنر رابطه ای وجود داشته باشه؟
مثلا چون من تو ایران به دنیا اومدم باید ... ؟
۱۱ فروردين ۹۲ ، ۱۵:۴۶ ۹ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
بهاره امانلو

ما شکوفه بودیم، لبخند درخت ...


۱۱ فروردين ۹۲ ، ۱۲:۳۱ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
بهاره امانلو

جاده

صبح جاده ...

ادامه مطلب...
۱۱ فروردين ۹۲ ، ۱۲:۲۱ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
بهاره امانلو

پرنده

۱۱ فروردين ۹۲ ، ۱۱:۲۸ ۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
بهاره امانلو

بهارتون مبارک!

اینم از عیدی خشت اول به شما مخاطبین گرامی؛

انشاالله سال پر خیر و برکتی داشته باشین ...ادامه مطلب...
۰۱ فروردين ۹۲ ، ۰۱:۰۲ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
بهاره امانلو